Czym zajmuje się dział HR?

Wiele ludzi szukających pracy spotka się z ogłoszeniem na stanowisko HR, czyli human resources. W polskim języku oznacza to dział zasobów ludzkich. Czym właściwie zajmuję się osoba na tym stanowisku?

Dział HR – czym się zajmuje w firmie?

Kiedyś osoby pracujące w dziale HR zajmowały się głównie rekrutacja nowych pracowników do firmy. Te czasy uległy już zmianie oczywiście dalej rekrutacja pracowników jest w obowiązkach tych osób, ale coraz częściej ten dział pełni rolę doradców strategicznych w zarządzie. Przez co możemy sobie zdać sprawę jak bardzo ważne są osoby na tych stanowiskach.

Obecnie lista zadań tego obszaru pracy jest bardzo ogromna. Gdy już dział wybrał odpowiednie osoby na stanowiska w firmie nie kończy pracy z tymi osobami tylko musi myśleć o dalszym rozwoju tych pracowników. Jest to bardzo ważny proces, by firma mogła się rozwijać w odpowiedni sposób. Zadania HR możemy rozpatrywać w dwóch kategoriach – miękkich i twardych.

W kategorii miękkich obowiązków widzimy takie kwestie jak organizacja kursów i szkoleń, by móc rozwijać pracowników firmy co również ma działać jako motywacja do pracy. Do tej kategorii możemy również wliczyć rekrutację oraz dbanie o dobrą atmosferę w pracy.

Natomiast jeśli chodzi o drugą kategorię tutaj do obowiązków możemy wliczyć sprawy administracyjne prawne oraz płacowe. Czyli sporządzanie umów aneksów, czy akt osobowych. Należy nie zapominać o rozliczaniu urlopów, ponieważ to też należy do umiejętności twardych. Widząc taki zakres obowiązków możemy łatwo wywnioskować, że pracując na tym stanowisku trzeba bardzo dobrze znać kodeks pracy, jak i cywilny. Poza tym osoba pracująca w HR, czyli tak jak wcześniej wspominaliśmy pracownik działu zasobów ludzkich powinien cechować się dużą samodzielnością oraz zaangażowaniem.

Dział HR – zadania i obiązki

Rozpoczynając karierę w tej branży musimy mieć na uwadze ciągłe samodoskonalenie się oraz poszerzanie swojej wiedzy. Aby pracować na tym stanowisku warto ukończyć studia na profilu zarządzanie, ewentualnie administracyjna. Często są poszukiwane osoby do pracy na tym stanowisku, które są młode, ponieważ pracując w tej branży jest ważne, żeby rozumieć pogląd młodych osób, które szukają pracy. A z natury wiemy, że dwie osoby będące w podobnym wieku potrafią bardzo szybko się zrozumieć. Niewątpliwe coraz większa część firm będąca w Polsce nie jest w pełni polskojęzyczna. Więc dobrze by było szukając pracy na tym stanowisku znać, chociaż podstawy języka angielskiego nie ma co ukrywać, że teraz bez tego języka ciężko osiągnąć sukces w karierze. Jeśli czujesz, że spełniasz wymagania przedstawione powyżej, jak i byłbyś w stanie podołać obowiązkach, o których mowa jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko. Pozostaję tylko wysłać CV i czekać na rozmowę kwalifikacyjną.