Ostatni rok na studiach licencjackich to piękny czas. Zaczynamy myśleć, gdzie podejmiemy pierwszą pracę, czy uda nam się pracować w zawodzie, a może myśli kręcą się dalej wśród edukacji i chcemy rozwijać się dalej i pójść na studia magisterskie. Wszystko zależy od nas, jaką drogie wybierzemy. Lecz musimy pamiętać o tym, aby dojść do tego etapu musimy zaliczyć wszystkie egzaminy, jak i obronić naszą pracę licencjacką.
Jak zacząć wstęp do pracy licencjackiej?
Jest to ciężki orzech do zgryzienia. Szczególnie dużo osób zastanawia się co napisać we wstępie pracy licencjackiej. Naszą pracę powinniśmy zacząć od informacji, dlaczego chcemy pisać pracę o danym temacie. Jeśli nasza praca jest związana powiedzmy z marketingiem musimy wyjaśnić, dlaczego taki temat wybraliśmy, co nasz interesuje w tej dziedzinie. Następnym akapitem powinien być cel pracy, czyli co chcemy udowodnić przedstawić, pisząc tą pracę. Gdy przedstawimy tę informację możemy w jasny i przejrzysty sposób opisać co nasza praca będzie zawierać.
Następnie możemy przejść do opisania szczególnych rozdziałów. Ważne, żeby to opisać w taki sposób, aby osoba czytająca wiedziała, w jakim rozdziale szukać konkretnej informacji.
Gdy już zakończmy pisanie wstępu możemy przejść do właściwej części pracy. Tutaj praca dzieli się zazwyczaj na 3 rozdziały. Pierwszy rozdział zawiera informację związane z genezą tematu naszej pracy. Przykładowo, jeśli piszemy o bankach opisujemy jak działały kiedyś, jak ludzie radzili sobie, gdy banków jeszcze nie było. Drugi rozdział powinien skupić się na udowodnieniu tezy, jaką wybraliśmy, zaczynając pisać naszą pracę. Gdy już napiszemy te dwa rozdziały przechodzimy do ostatniego, czyli trzeciego rozdziału. Ten rozdział powinien zawierać badania, takie jak przeprowadziliśmy. Czyli konkretne dane, które stanowią podstawę naszej tezy. Często są to ankiety, które możemy przeprowadzić w internecie, a następnie udostępniać je na przykład znajomym. Ich opinie będą podstawą do udowodnienia tezy zawartej w pracy. Został tutaj opisany przykład, gdzie nasza praca ma zawierać 3 rozdziały, lecz to nie jest wymóg nasza praca równie dobrze może zawierać nawet 5 rozdziałów. Wszystko zależy od naszej koncepcji, jaką przyjmiemy oraz od tego, jak dobrze jesteśmy zapoznani z tematem, by móc szczegółowo o nim opowiadać.
Jak napisać zakończenie pracy licencjackiej?
Gdy już jesteśmy na etapie zakończenia pracy licencjackiej musimy pomyśleć jak podsumować naszą pracę. Mamy tutaj za zadanie napisać w krótkiej formie to, co przedstawiliśmy w poszczególnych rozdziałach. Czyli tak jak nazwa wskazuję podsumowanie. Nie możemy również zapomnieć o źródłach, jakie użyliśmy, ponieważ jest to bardzo ważne. Ale nie musimy się o to martwić, ponieważ wytyczne do napisania daje nam szkoła nam pozostaję sama przyjemność tworzenia pięknej i oryginalnej treści.
Dodaj komentarz
Zobacz komentarze