Behawioryzm, jest dziedziną wiedzy, która zajmuje się badaniem ludzkiego zachowania. Ale nie tylko! Behawioryści, badają także, zachowania zwierząt. Zajmujące się tym tematem osoby, muszą w swojej praktyce, brać pod uwagę, dwa podstawowe czynniki.
Jak zostać behawiorystą?
Czynnikiem tym, jest środowisko oraz otoczenie, w którym żyjemy. Drugim, głównym czynnikiem behawioralnym, są indywidualne konsekwencje, historii uczenia się jednostki. Środowisko i otaczający nas ludzie, mają na nas ogromny wpływ. Nasze zachowanie, w tym ujęciu, jest rodzajem odpowiedzi na stymulację, pochodząca z zewnątrz i sygnały jakie otrzymujemy od swojego, najbliższego otoczenia. Jeśli za konkretne zachowanie jesteśmy nagradzani i wiąże się ono dla nas, z satysfakcją oraz zadowoleniem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nadal, będziemy, postępować w podobny sposób w przyszłości. Na tym polega, behawiorystyczna zasada wzmocnienia. Behawiorystą, zostaje się w podobny sposób, co inżynierem, prawnikiem czy ekonomistą. Należy w tym celu, skończyć odpowiednie studia i zdać egzaminy, obowiązujące na danej uczelni wyższej.
Ile zarabia i czym się zajmuje behawiorysta?
Psychologia, jako dziedzina nauki, podzielona jest na dwa, zasadnicze nurty. Jednym z nich, jest badanie zachowań ludzkich, czyli behawiorystyka, a drugi z nurtów psychologii ogólnej, koncentruje się na rozumie i charakterystycznych dla niego zjawiskach, jakimi są myśli, zjawisko tzw. duszy czy też słowa. Wybierając psychologię jako kierunek studiów, na pewno spotkamy się, z całą gamą specjalistycznych przedmiotów i pokrewnych zagadnień, które potem, pomogą nam, w podjęciu decyzji o wyborze, właściwej dla nas specjalizacji. Ile zarabia behawiorysta? Można uznać, że psychologowie, zarabiają dość dobrze. A ich pensja, średnio wynosić około 4 tys. brutto. Na takie, miesięczne zarobki, liczyć możemy, gdy uda się już nam skończyć studia i otrzymać tytuł, magistra psychologii? Wybierając ten zawód i decydując się na niesienie pomocy psychologicznej ludziom lub zwierzętom, musimy pamiętać o tym, że praca ta i zajęcie, łączą się ze stały, samodzielnym uzupełnieniem posiadanych przez nas kompetencji. Może mieć to ogromny wpływ, na nasze zarobki i osiągany dochód, ponieważ kolejne specjalizacje, kursy lub dyplomy, podnoszą posiadane przez nas doświadczenie i kompetencje, w oczach przyszłych oraz stałych klientów.
Psi psycholog – behawiorystyka skoncentrowana na psach
W odniesieniu do zwierząt, behawioryzm psychologiczny, ma również swoje znaczenie. Psi psycholodzy, wiedzą o tym doskonale! Badają oni zwierzęta, w celu wykrycia mechanizmów i praw, rządzących ich zachowaniem. Behawiorysta psów, to osoba, która analizuje procesy warunkowania sprawczego, jakie dotyczą naszego pupila, procesy zastępcze oraz działanie klasycznej zasady bodziec-reakcja. Czy praca ta, się opłaca? Dzięki pomocy i wsparciu psiego psychologa, możemy liczyć na to, że nasz czworonożny współdomownik, będzie szczęśliwszy i zdrowszy psychicznie, niż wcześniej, a my zyskamy jego wierność i przywiązanie do końca życia. Tak to wygląda od strony klientów, których oczekiwania, uda nam się spełnić. Doświadczony w tej branży specjalista, może zarobić nawet 8 tys. miesięcznie, choć początkujący psycholodzy, zaczynają od stawki 1500 zł. Nie warto się jednak zniechęcać, ponieważ psich psychologów wciąż brakuje i stale rośnie zapotrzebowanie klientów, związane ze świadczonymi przez nich usługami.
Dodaj komentarz
Zobacz komentarze