Termin spedytor pochodzi od włoskiego słowa „Spedizione”, co oznacza przesyłkę lub dostawę. Spedytor to specjalista, który zajmuje się krajową i międzynarodową organizacją transportu towarowego.
Na czym polega praca spedytora?
Spedytor planuje wykonanie i obsługę transportu towarów dla swoich klientów. Oznacza to, że spedytor organizuje odbiór towaru od dostawcy, zajmuje się odprawą celną towaru oraz rezerwacją miejsca dla niego na statku, w samolocie lub w samochodzie ciężarowym.
Spedytora należy odróżnić od firm, które posiadają statki, samoloty, ciężarówki i magazyny. Nie jest on właścicielem żadnego z ogniw służących do transportu. Spedytor zajmuje się jedynie zapewnieniem miejsca w środku transportu dla ładunku klienta, dodaje do tego załatwienie niezbędnych dokumentów (np. celnych) i sprzedaje klientowi kompletne rozwiązanie transportowe.
W większości przypadków spedytor komunikuje się z klientem w trakcie całego procesu i jeśli dobrze wykona swoją pracę, klient nigdy nie dowie się, ile kroków było potrzebnych, aby przetransportować jego towar z punktu A do punktu B i co najważniejsze, na czas i bez dodatkowych kosztów.
Różne rodzaje spedytorów
Firmy spedycyjne występują we wszystkich rozmiarach i kształtach, niezależnie od tego, czy jest to globalna międzynarodowa korporacja z setkami biur na całym świecie i setkami tysięcy pracowników, czy też pojedyncza osoba z telefonem komórkowym i ewentualnie samochodem dostawczym.
W lidze mistrzów spedytorów znajdują się kompletni usługodawcy z biurami na całym świecie i mogą zaoferować swoim klientom naprawdę wiele rozwiązań. Z ich pomocą możesz zlecić transport swoich towarów z jednego miejsca na Ziemi do każdego innego zakątka świata. Istnieje również duża liczba mniejszych spedytorów, którzy mają tylko biuro w swoim kraju i korzystają z dodatkowych firm przy przewozach międzynarodowych.
Spedytor międzynarodowy – obowiązki
W różnych konwencjach międzynarodowych określono obowiązki międzynarodowych przewoźników, do których należą:
- Zapewnienie ubezpieczenia CMR, ważnego na okres transportu.
- Powiadomienie o wszystkich procesach przed rozpoczęciem transportu.
- Zadbanie o zgodność z wymogami konwencji dotyczącej spedycji ładunków niebezpiecznych ADR.
- Przestrzeganie wymogów dotyczących przewozu ładunków ponadnormatywnych w krajach, przez które przebiega trasa spedycji.
Jaki wybrać spedytora?
Małym firmom, przedsiębiorcom i osobom bez doświadczenia w branży transportowej poleca się zatrudnianie firm średniej wielkości, ponieważ są one na tyle duże, że posiadają własny personel w kluczowych lokalizacjach, ale nie są na tyle duże, że mały klient nie jest dla nich priorytetem. Mają też tendencję do oferowania wystarczająco dobrego serwisu.
Czym wyróżnia się dobry spedytor?
Spedytor, niezależnie od tego, czy jest to jedna osoba, czy duże przedsiębiorstwo, powinien mieć pojęcie o swoim fachu. Oznacza to, że powinien on być w stanie przetransportować ładunek w uzgodnionym czasie i za uzgodnioną cenę. Ważne jest, aby wiedzieć, że 90% pracy spedytora polega na komunikacji z zaangażowanymi stronami. Nie ma znaczenia, czy odbywa się to telefonicznie, czy poprzez automatyczne powiadomienia za pośrednictwem systemu informatycznego. Dla większości klientów ważne jest, aby być informowanym w odpowiednim czasie, sposób, w jaki się to robi, nie ma znaczenia. Należy wybrać spedytora, który ma możliwość proaktywnego informowania swoich klientów i duże doświadczenie w tej dziedzinie.
Dodaj komentarz
Zobacz komentarze